четвер

Обережно, міни!


      Через військовий конфлікт, що триває на Сході України, питання мінної безпеки є сьогодні досить актуальним. Міни, що не розірвалися та вибухові предмети забирають все більше життів.
     Станом на кінець квітня 2016 року Державна служба з надзвичайних ситуацій України вилучила близько 38 500 вибухонебезпечних предметів, що залишилися після воєнних дій в Донецькій та Луганській областях.
   У вересні минулого року спеціалісти Міжнародного фонду ЮНІСЕФ разом з партнерами презентували інформаційну кампанію про небезпеку мін та вибухових предметів.
   19 травня в стінах нашого навчального закладу відбулася інформаційна зустріч «Інформування населення про мінну небезпеку» з інструктором з мінної небезпеки 93-ї бригади Збройних Сил України, представником Датської групи з розміновування (DDG), капеланом Зайшлим Олександром Васильовичем.
   Метою заходу було інформування учнівського та педагогічного колективу про небезпеку мін та боєприпасів, що не вибухнули, та про поведінку у надзвичайних ситуаціях.
   Доступно, у вигляді повчального мультфільму, була донесена інформація до учнів початкових класів. Учні середньої та старшої ланки отримали не лише поради щодо поведінки у разі знаходження вибухонебезпечних пристроїв та предметів, а й отримали первинні знання про види мін та снарядів, силу враження та їх дію на організм людини. Учні практично відпрацювали можливі дії у разі потрапляння на мінне поле та надання допомоги потерпілому, що опинився на замінованій території.


вівторок

Кроки до порозуміння


КЗ «Омельницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені академіка М.А.Доллежаля» долучилася до освітнього проекту для шкільної молоді «ВРАХОВУЙ РІЗНИЦЮ» («Долаємо прірву: інструменти для об’єднання розділених громад»).
Реалізовує проект громадська організація “Вчителі За Демократію та Партнерство” у рамках проекту Українська ініціатива зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Ідея даного проекту виникла як відповідь на потребу та виклик українського суспільства в умовах соціального конфлікту та перехідного періоду. Основне завдання — сприяти об’єднанню розділених родин і громад з огляду на існування різних точок зору. Ключовий месидж — враховувати різноманітність і використовувати її як ресурс для розвитку.
У рамках проекту написаний підручник «Кроки до порозуміння» для старших класів шкіл, який вже отримав гриф Міністерства освіти і науки України, тож з наступного навчального року предмет зможе викладатися у школах як курс за вибором для учнів 10-11 класів. 
Мета курсу  навчити дітей критичному мисленню, толерантності, терпимості, медіаграмотності та побудові діалогу. На спеціальних уроках старшокласники навчатимуться, як порозумітися в умовах конфлікту та поважати різницю в думках і поглядах, як сприймати інформацію критично та захищатися від маніпуляцій, а також формулювати та відстоювати власну позицію в обговореннях та дискусіях.
«Кроки до порозуміння» – це предмет, що відноситься до розділу громадянської освіти. І хоча академічні знання тут відсутні, проте він дає школярам навички активного позитивного спілкування та інструменти вирішення конфліктних ситуацій.  
Структура курсу складається з чотирьох кроків. Крок перший спілкуйся. Кожна тема присвячена певним інструментам: як слухати, як реагувати на критику, як ставити запитання... Ми знаємо, що найважливішим компонентом людських відносин є порозуміння, та порозумітися мовчки неможливо.
Другий крок враховуй різноманітність. Люди різні. Ми не країна, де всі думають однаково, на щастя, і з цим треба жити. Стереотипи, які існують в суспільстві, закріплені в мисленні багатьох поколінь. І їх треба долати. Це стереотипність щодо історичних подій, політичної ситуації. Це звичка до того, що є одна вірна думка.
Третій крок отримай достовірну інформацію. Ми живемо в інформаційному світі. Сьогодні є дуже страшна річ: люди намагаються відмовитися від інформації, «бо всі брешуть». Тому важливо навчитися медіаграмотності: як відрізнити факти від думок.
Наступний крок обговорюй. Сучасне спілкування має купу складних тем, уникати яких немає сенсу. Ідея в тому, щоб дати учням набір практичних інструментів, які потрібні в суспільстві: як аргументовано висловлюватися, писати коментарі в Інтернеті, проводити дебати.
У лютому цього року наш вчитель Петровська Ірина Олександрівна пройшла спеціальний дводенний тренінг з даного курсу та отримала сертифікат, що засвідчує право на його викладання, а у березні-квітні педагог частково апробувала «Кроки до порозуміння» з учнями 9 класу. 


Школярі досить активно відреагували на курс і з задоволенням відвідували заняття. Адже це предмет, де говорять учні, а не вчитель. Тут вчилися активного слухання, толерантного ставлення до думки іншого, навичкам пошуку достовірної інформації, вмінню вирізняти прийоми маніпуляції, а ще вмінню говорити «ні» та способам розв’язання конфліктних ситуацій – тобто найсуттєвішим навичкам, якими має володіти молодь. 


«Кроки до порозуміння» є досить актуальним. Адже сьогоднішні школярі завтра стануть активними громадянами, тому по закінченню школи мають володіти не лише теоретичними знаннями, а й інструментами успішності. Запорукою успішності є активне позитивне спілкування на засадах толерантності та емпатії.
28 квітня у Запорізькому ліцеї «Логос» відбувся круглий стіл з педагогічними працівниками, які пройшли навчання та впроваджують курс за вибором «Кроки до порозуміння» – «Освітній проект для шкільної молоді - «ВРАХОВУЙ РІЗНИЦЮ» («Долаємо прірву: інструменти для об’єднання розділених громад»): впровадження та підсумки. Під час проведення круглого столу вчителі, серед яких була і наш педагог, поділились досвідом впровадження даного курсу з автором проекту «Враховуй різницю» та співавтором підручника «Кроки до порозуміння»  доктором педагогічних наук, професором Оленою Іванівною Пометун.


        Ми щиро вдячні автору проекту Олені Іванівні Пометун та регіональному координатору проекту в Запорізькій області Наталії Миколіївна Богомоловій за те, що наша школа отримала можливість стати учасником важливого освітнього проекту, та безкоштовно отримати навчальні матеріали для вивчення нового предмета курсу за вибором “Кроки до порозуміння”.
Наш педагог не лише навчилася методики викладання нового предмета з критичного мислення, а й освоїла нові інтерактивні технології та отримала універсальні інструменти для результативної роботи на будь-яких уроках. А учні старших класів отримали можливість пізнати сучасні інструменти комунікації, навчатися критично мислити, виявляти маніпуляції, формулювати та відстоювати власну позицію у дискусіях, поважати та приймати різницю в думках і поглядах. Ці навички критичного мислення стануть цінними для дітей як у навчанні, так і в будь-яких життєвих ситуаціях.

Заступник директора з виховної роботи
Наталія Іванівна Барко

понеділок

Вічна пам'ять, вічна скорбота


Травневий день рахує мирні весни,
І ми йдемо до Вічного вогню,
Щоб в день святковий в спогадах воскресли
Ті, хто не зміг зустріти цю весну.
Нехай літа зупинять біг у вічність,
Нехай не кличуть в небо журавлі.
Щоб ветеранам низько поклонитись,
Ми знов до вічного вогню прийшли...


    Щороку 9 Травня відзначає наша країна велике свято - День Перемоги. Це свято для нас усіх пов'язане з весною, народженням та розквітом нового життя.
    У цей славний день ми згадуємо всіх, чиє життя забрала війна, низько вклоняємося та складаємо глибоку шану ветеранам, які на своїх плечах винесли тягар війни. Ми у вічному боргу перед ними, за обірвану війною юність, за зразки мужності, силу духу, самопожертву, які вони виявили в боях за рідну землю.
    Подвиг воїнів-переможців непідвладний часу, як і безмежна наша вдячність всім, кому завдячуємо ми свободою та мирним небом, тим, що сьогодні можемо посміхатися сонцю, милуватися квітами, радіти життю. 
    Низький уклін, вічна пам’ять і слава визволителям, котрі зі зброєю в руках захистили свободу і незалежність нашої країни, і трудівникам тилу, які самовіддано працювали задля Перемоги.
    Багато років минуло від незабутнього травня 1945 року, але й сьогодні величний подвиг захисників і визволителів залишається невичерпним джерелом патріотизму, вірного служіння своєму народу.
    Вітаючи всіх, хто пройшов крізь вогонь Великої Вітчизняної, бажаємо міцного здоров’я, родинного благополуччя, довгих літ щасливого та мирного життя! 
    Вічна слава сивочолим ветеранам!
    Вічна пам'ять полеглим за мир!

Я пам’ятаю вас, мої герої! 
Я принесу конвалій навесні, 
І чорнобривців літньою порою, 
Калини кетяг у осінні дні. 

Залишу стигле яблучко на Спаса 
І крашанку у Великодній час. 
Щоб поминальна свічка не загасла, 
Завжди я пам’ятатиму про вас! 




неділю

На екскурсію до Кам'яної Могили


     Серед рівного безкрайнього степу поблизу села Мирне Мелітопольського району Запорізької області стоїть величавий і самотній кам’яний пагорб… Обвітрені за мільйони років, оброслі зеленувато-сірим лишайником глиби піщаника різноманітні, химерні та фантастичні за обрисом, що створює враження мовчазної величі. В народі пагорб здавана називають Кам’яною Могилою.  
           Кам’яна Могила – унікальний петрогліфічний комплекс, нагромадження кам’яних плит з гротами та печерами. Це Храм нашої культури та духовності, де зібрані не лише петрогліфи (наскальні малюнки-різьблення) та малюнки-твори, але й, можливо, найперші зразки писемності, які свідчать про існування найдавнішої цивілізації на нашій Землі, про її високу культуру та духовність.
          Саме до цього Храму древньої цивілізації, місця паломництва туристів, знавців та просто шанувальників «сивої давнини», відправилися на екскурсію учні нашої школи.


Це був незабутній, сповнений надзвичайних вражень і емоцій, день. Цікава екскурсія музеєм та пагорбом, проведена екскурсоводом Наталією Іванівною Михайловою, дала можливість здійснити неповторну «подорож часом». Адже це єдине місце у світі, де зосереджені малюнки, датовані настільки широким історичним діапазоном: від епохи пізнього палеоліту до середньовіччя (24-20 тис. до н.е. – 10-12 ст. н.е.).
Кам’яна Могила – виключно природний витвір. В наші дні висота пагорба сягає 12 метрів. На 1,6 гектарах її площі нараховується близько 3 тисяч плит.  
Це не безладне нагромадження піщаникових плит, а правильно розвалений кам'яний панцир, печери і гроти якого виявилися дуже зручними для культових цілей. «Священною горою», місцем паломництва був пагорб Кам'яної Могили для наших далеких предків. Впродовж багатьох тисячоліть сюди йшли древні мисливці, скотарі, багаточисельні народи: кіммерійці, скіфи, сармати, готи, гуни, печеніги, хазари, половці. Кожен, хто приходив сюди, знаходив собі відокремлене місце, створював своєрідний вівтар і здійснював релігійні обряди.


Кам’яна Могила древніша за Стоунхендж та єгипетські піраміди. Кам'яна Могила виконувала функції «світової гори», як Олімп в Древній Греції. Степовий пагорб – це своєрідна модель Світу, своєрідний храм, що сполучає три світи, – небесний, земний і підземний. Тому і була вона впродовж багатьох тисячоліть «меккою» древніх жерців Великого Степу, які залишили тут сакральні знаки своєї релігії.